دکوراسیون داخلی و چیدمان داخلی آن، یکی از جذاب ترین و دوست داشتنی ترین کارهاست که تقریباً تمامی افراد در طول زندگی خود چندین و چند بار به شیوه های مختلف و با استفاده از ابزار و سلیقه های متنوع آن را انجام داده اند. این تغییر دکوراسیون یا ایجاد دکوراسیون جدید را می توان به شیوه ها و راه های مختلفی انجام داد.

بیشتر بخوانید: آباژور و بهترین طرح هایش

در هر کشوری با هر سطح از فرهنگ و آداب و رسومی می توان ابزار بسیار متنوعی برای ایجاد یک دکوراسیون داخلی بسیار زیبا تهیه کرد که این ابزار می توانند یا بومی منطقه و تولید همان کشور بوده یا اینکه از سایر نقاط به آنجا آورده شده باشند مانند بسیاری از ابزار چوبی و مجسمه ها که گاه هزاران کیلومتر راه طی کرده و خود را از یک طرف کرۀ زمین به آن سوی آب ها می رسانند. در واقع اینجا به نوعی صدور فرهنگی انجام شده است یعنی کشور یا منطقه ای از جهان با ارسال لوازم و ابزار دکوری و مؤثر در دکوراسیون داخلی به نوعی حضور خود را در آن سوی آب ها گوشزد می کند.

در دکوراسیون داخلی و تغییرات مربوط به آن، وجود چنین ابزاری به شدت لازم و گاهی حیاتی ست. به عنوان مثال گاهی لازم است شما برای تکمیل دکوراسیون داخلی منزل خود حتماً از طرح های شرقی و آسیایی با غلظت زیاد استفاده کنید تا نهایتاً به آن طرح دلخواه و سوژۀ اصلی خود دست یابید.

برای روشن تر شدن موضوع، بیاید با هم سری به یکی از کشورهای شرقی و البته یکی از پر رمز و رازترین آنها یعنی کشورها اژدها خیز «چین» بزنیم تا ببینیم در این کشور پهناور معمولاً از چه ابزاری برای دکوراسیون داخلی منازل و یا ادارات و هتل ها و سایر مکان ها استفاده می شود. آیا اصلاً رفتن به چین و بررسی ابزار و ادوات تعیین و تغییر دکوراسیون داخلی مؤثر است یا اینکه آنجا و در کشور اژدها نیز، دقیقاً شرایط مانند سایر نقاط جهان بوده و ابزار و وسایل دکوراسیون داخلی با دیگر مناطق، یکی ست. با ما همراه باشید.

 

دکوراسیون داخلی و دکوراسیون شرقی در چین

با شنیدن نام چین شاید بلافاصله یاد کالاهای بنجل و بی کیفیت چینی بیافتیم و همه صدایی از نهان برون دهیم که «پوفففففف باز هم جنس چینی!» اما همیشه هم این گونه نیست. در شرق مردمان این کشورها با توجه به تعدد و تکثر فرهنگی بسیار زیادی که دارند از وسایل و ابزار مختلفی برای دکوراسیون داخلی و ایجاد تغییرات ناب استفاده می کنند. در این کشورها، آنقدر وسایل و زمینه های متعدد برای ایجاد این تغییرات موجود است که دیگر هیچ نیازی به ایجاد طرح های جدید و به اصطلاح مدرن نیست! البته وجود آنها نیز با توجه به نیاز جامعه و درخواست سلابق مختلف، لازم و ضروری ست که به خوبی و به سرعت در حال تولید و عرضه است.

به عنوان مثال یکی از پر رنگ ترین و زیباترین ابزار دکوراسیون داخلی در کشور چین استفاده از «نور» در موارد مختلف و به شیوه های گوناگون است. شاید در ابتدا دیدن این جمله و استفاده از نور کمی گنگ و غیرقابل فهم باشد اما با کمی توضیح به شدت جالب نیز خواهد شد. این سنت دیرینه نه تنها در دکوراسیون داخلی و در منازل، بلکه در مکان های عمومی و ادارات، هتل ها، مراسمات رسمی و حتی آئینی بسیار مهم چین به وفور استفاده می شود.

چینی ها از هزاران سال و از زمان سلسله های تاریخی و پادشاهان بزرگ خود که بسیاری از آنها هم عصر با پادشاهان ایرانی و رومی نیز بودند به شدت به استفاده از ترکیبات متنوع «نور» علاقه داشتند به این شکل که برای دکوراسیون داخلی قصرها و محافل خصوصی و عمومی خود، از چراغ های روشن که از روغن تغذیه می کردند در داخل یک توپی کاغذی یا ترکیبی از کاغذ و پوست بسیار نازک حیوانات که از داخل با روغن هایی مقاوم در برابر حرارت از بدن جانوران عایق شده بود استفاده می کردند.

این چراغ های رنگی تقریباً همان کارکرد چراغ های متنوع رنگی امروزی را داشت که امروزه ما در منازلمان برای تغییرات متنوع و نوردهی بیشتر و البته تلطیف روحیه، از آنها استفاده می کنیم. به نوعی دکوراسیون داخلی در هزاران سال قبل هم در شرق دور و البته در کشورهایی مانند جمهوری خلق چین به خوبی و با شدت زیاد وجود داشته است.

حال، همین فرهنگ و قدمت تاریخی در مورد دکوراسیون داخلی در چین، امروزه نیز در سراسر این کشور پهناور به خوبی و به وضوح قابل مشاهده است. گردشگران و تاجرانی که به وفور به این کشور بزرگ سفر می کنند به خوبی می توانند این ابزار بسیار بزرگ و مهم و تأثیر گذار دکوراسیون را در تمامی شهرهای کوچک و بزرگ چین و به خصوص در شهرهایی مهم مثل «شانگهای»، «دالیان»، «ووشی»، «جینان» و… مشاهده کنند.

این ابزار مهم شرقی و دکوراسیون شرقی امروزه در کشور ما هم به خوبی و وفور قابل دسترس است. پیدا کردن آن هم اصلاً کار دشواری نیست و می توان با صرف مدت زمان کمی در فروشگاه ها و گالری های مختلف، این ابزار زیبای دکوراسیون شرقی را به خوبی مشاهده و خریداری کرد.

چیدمان، طراحی و دکوراسیون داخلی هر مکانی با این ابزار زیباسازی شرقی به شدت لذت بخش و مفرح خواهد بود چون رنگ و بویی شرقی تر به مکان ها می بخشد.

 

استفاده از دکوراسیون غربی برای دکوراسیون داخلی

وقتی بحث از دکوراسیون غربی به میان می آید دیگر تقریباً نمی توان به وجود مؤلفه های تاریخی یا قدیمی، خیلی هم دلخوش بود زیرا کشورهای متمدن و بسیار پیشرفتۀ جهان غرب سال هاست اثبات کرده اند به شدت در تلاش برای حرکتی به رو جلو هستند و البته نیم نگاهی هم به گذشتۀ پر بار خود دارند و به خوبی و بسیار بهتر و بیشتر از ما برای حفظ آنها تلاش می کنند. به عنوان مثال مردمان «ونیز» شهر شناور بر روی آب ایتالیا با ساخت مجسمه های بسیار زیبا از جشن سالانۀ بسیار بزرگ و معروف ونیز «کارناوال ونیز» (Carnevale di Venezia) که هر سال در ابتدای ماه فوریه در این شهر تاریخی و بسیار معروف جهان برگزار می شود، با یک تیر چندین نشان می زنند: هم اقدام به ثبت تاریخی یکی از بزرگ ترین مراسمات و جشن های خود می کنند و هم با ساخت مجسمه هایی زیبا همراه با شکل و شمایلِ مردمان شاد در این جشن، یک وسیله و ابزار بسیار مؤثر در طراحی و همچنین تغییر دکوراسیون داخلی را تولید و به سراسر جهان صادر می نمایند؛ این همان یک تیر و چندین نشان معروف است، هم تأثیر فرهنگی، هم کسب درآمد، هم ایجاد نوعی دکوراسیون غربی مطابق با خواسته های دو طرف.

علاوه بر این موارد، بسیاری از وسایل و کالاهای ناب اروپایی و غربی را می توان به عنوان ابزار دکوراسیون غربی برای تغییر چیدمان و دکوراسیون داخلی استفاده کرد. نام بردن از آنها به شدت طولانی و زمان بر خواهد بود اما می توان برخی از آنها را برای مثال ذکر کرد.

یکی از این ابزارها و کالاهای بسیار مهم و تأثیر گذار «لوستر» است، بله لوستر. حتماً شما هم در این چند سال به تعداد بسیار زیاد لوسترهای خارجی که عمدتاً هم اروپایی هستند و در تمامی فروشگاه ها وجود دارند توجه کرده اید. لوسترهایی زیبا برای دکوراسیون داخلی منازل و حتی کافی شاپ ها، لابی ها و خلاصه هر مکان داخلی که بتوان به خوبی و حتی با کمی ابتکار از آنها استفاده کرد.

تنوع و فراوانی مدل این ابزار دکوراسیون غربی آنچنان بالاست که هیچ سلیقه ای را دست خالی باز نمی گرداند، حتی بد سلیقه ها و سخت پسندان را. اگر نگاهی گذرا به مدل های متنوع همین لوسترها بیندازید خواهید دید که مدل هایی متنوع مانند سه شاخه، پنج شاخه، شش شاخه و… از جنس هایی بسیار متنوع و البته جدید با آلیاژهای متنوع مانند: «زاماک»، «شیشه» و… موجود است که البته هر کدام ارزش و قیمت خاص خود را خواهد داشت، هزینه ای که شما می بایستی برای تغییر دکوراسیون داخلی خود بپردازید.

البته این ابزار بسیار زیبا و متنوع دکوراسیون و دکوراسیون داخلی در قلب اروپا و در کشورهای مطرحی چون آلمان قدرتمند، فرانسۀ هنر دوست، ایتالیای تاریخی و بسیاری دیگر از کشورهای اروپای شمالی مانند سوئد، سوئیس، دانمارک و… نیز به وفور و در حد بسیار چشمگیری برای دکوراسیون داخلی منازل، شرکت های مطرح کوچک و بزرگ، کافه های متعدد و حتی بسیاری از لابی های هتل ها و مراکز خدماتی خصوصی و دولتی به وفور استفاده می شود. به نوعی می توان گفت این لوسترهای بسیار زیبا، چه در قلب اروپا و چه در کشور ما می تواند مانند اهرمی قوی و بسیار کلیدی و تاثیرگذار در دکوراسیون داخلی استفاده شود.

این همان تأثیر دکوراسیون غربی بر دکوراسیون است که البته با سلیقه و انتخاب من و شما رسمیت پیدا می کند و بدون اجازه و نظر ما، جایی در این تغییرات داخلی نخواهد داشت.

 

میزان تأثیر دکوراسیون شرقی و دکوراسیون غربی بر دکوراسیون داخلی

مطمئناً بسیار سخت خواهد بود صحبت کردن در مورد اینکه چه مقدار از دکوراسیون داخلی منازل و سایر مکان های ما تحت تأثیر دکوراسیون شرقی و غربی ست اما مسئله ای که بسیار مشخص و واضح است اینکه تعداد این وسایل، بسیار زیاد و حتی غیرقابل باور است! اگر همین الان نگاهی گذرا به اطرافمان و تعداد بسیار زیاد وسایل دکوری خود بیاندازیم به خوبی خواهیم دید که بیشترین وسایل را همین دکوری های غربی و شرقی شامل می شوند.

در واقع حضور و تأثیر این وسایل دکوری برای به نوعی شکل دادن یک دکوراسیون داخلی غربی و شرقی به خوبی قابل لمس و مشاهده است. بیایید یک مثال جالب از یکی از کشورهای بزرگ و قدرتمند جهان در این باره بزنیم؛ ایالات متحدۀ آمریکا.

همه از قدرت و تأثیرگذاری اقتصاد آمریکا بر سایر ملل مطلعیم و به خوبی می دانیم تولیدات این کشور از نظر کیفیت و برتری در بالاترین سطح قرار دارند اما نکته ای که در مورد دکوراسیون داخلی و استفاده از ابزار مختلف آن باید در نظر گرفت اینکه حتی کشورهای قدرتمندی مانند ایالات متحده نیز امروزه درگیر مسائلی مانند استفاده از همین ابزار و وسایل دکوراسیون غربی و شرقی شده اند، وسایل دکوری متنوعی که از کشورهای دور و نزدیک جهان به سمت آمریکا سرازیر شده و به نوعی بازار این کشور را به صورت تقریباً کاملی تسخیر کرده اند.

در گزارشات متعددی که بسیاری از مراکز تحقیقاتی و حتی نظرسنجی به صورت دقیق انجام داده اند مشخص گردیده بیش از ۸۰ تا ۹۰ درصد وسایل دکوراسیون داخلی در همان آمریکای قدرتمند و پیشرو، از کشورهای شرقی و غربی (اروپا) وارد شده و حتی در بسیاری موارد خودِ مصرف کننده های آمریکایی هم هیچ اطلاعی از کشور سازندۀ این وسایل ندارند و فقط به خاطر زیبایی و البته در بسیاری موارد، ارزان تر بودن اقدام به خرید آن می کنند.

تأثیر اقتصادی ابزار دکوراسیون غربی و دکوراسیون شرقی در خود آمریکا هم آنچنان بالاست که گاهی سبب ایجاد تنش و بحث های لفظی بین مقامات می شود! شاید برای بسیاری قابل باور نباشد اما حجم و میزان مبادلات مالی در زمینۀ وسایل دکوراسیون و دکوراسیون داخلی که از پر پول ترین و پر منفعت ترین شاخه های اقتصاد است آنچنان بالا و زیاد است که بسیاری از مقامات سیاسی را وادار به اعلام موضع و حتی وضع قوانین وارداتی جدید و تعرفه های سنگین برای کنترل واردات این دست از کالاها می کند.

 

دکوراسیون شرقی یا دکوراسیون غربی؟ کدام بهتر است؟

معمولاً در انتخاب و اجرای دکوراسیون داخلی می توان چندین فاکتور و ویژگی را در نظر گرفت. اگر قصد ایجاد فضایی کاملاً مدرن و امروزی دارید قاعدتاً توصیه این است که از ابزار ایجاد دکوراسیون داخلی غربی استفاده نمایید زیرا بسیاری از شرکت های مطرح اروپایی که هم اکنون در کشورهایی مانند ایتالیا، فرانسه، انگلیس و… مستقر هستند در حال تولید بهترین و زیباترین وسایل دکوری و دکوراسیون داخلی هستند که به خوبی می توان از آنها برای رسیدن به یک طرح کاملاً مدرن در منزل یا هر مکان دیگری استفاده کرد.

اما اگر در پی طراحی و ایجاد فضایی نرم، رمانتیک و البته کمی هم شاعرانه و… هستید بهتر است از ترکیبی بین دکوراسیون شرقی و کمی هم غربی استفاده نمایید. البته نمی توان هیچ کدام از این نوع دکوراسیون را به صورت مطلق و صِرف، فقط در یک زمینه در نظر گرفت زیرا موارد بسیار زیادی هم وجود دارد که یک دکوراسیون داخلی غربی، بهترین فضای رمانتیک و شاعرانه را ایجاد کرده و یا بالعکس یک دکوراسیون داخلی شرقی فضایی کاملاً مدرن و امروزی را؛ موارد سفت و سخت و صد در صدی در مورد هیچکدام از آنها نداریم.

به هر حال دست شما برای استفاده از دکوراسیون شرقی و همچنین دکوراسیون غربی برای چیدمان و دکوراسیون داخلی باز است تا نهایتاً همان طرح و شکل و فرم رؤیایی خود را به دست آورید.

 

فروشگاه اینترنتی دکوری فروشی

نویسنده: طیب عالی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *