کاسه و پیاله

کاسه سفالی 30 مدل دکوراتیو و زیبا قیمت خوب

امروزه تنوع بسیار زیادی در بین ظرف و ظروف پخت و سرو غذاها دیده می شود و ظروف سفالی از قدیمی ترین ظروف به شمار می آیند و از ترکیب خاک طبیعی با آب ساخته می شوند و بنابراین این نوع ظرف ها کاملا تجزیه پذیر هستند و هیچگونه آسیبی به فضای اکوسیستم و محیط زیست و حیوانات وارد نمی کنند.

علاوه بر این موارد استفاده از ظرف و ظروف سفالی مزیت های فراوانی دارد و در این بخش از مقاله به بررسی مهمترین مزایای مصرف غذا در ظروف سفالی می پردازیم. همانطور که قبل تر اشاره شد ظروف سفالی از گل تهیه می شوند و گل تشکیل دهنده ی این ظروف دارای عناصری مانند آهن و منگنز و منیزیم و روی و سایر عناصر می باشد و هنگام پخت غذا در ظروف سفالی مقداری از تمام عناصر نام برده شده با غذا ترکیب می شوند و سپس این عنصرهای طبیعی وارد بدن انسان می شوند و از کاهش املاح معدنی و ویتامین های بدن انسان پیشگیری می کنند.

یکی دیگر از مزیت های استفاده از ظروف سفالی هنگام پخت غذاهایی مانند دیزی و انواع خوراک های پختنی ، این است که این ظروف بسیار ضخیم هستند و از سوختن و ته گرفتن غذاها جلوگیری می کنند و غذاها در این ظروف کاملا پخته و جاافتاده می شوند.

از دیگر مزایای استفاده از ظرف و ظروف سفالی حفظ طعم طبیعی غذاها و دادن طعم و عطری بی نظیر به غذاها می باشد. همچنین نوشیدن آب در کوزه و کاسه های سفالی سبب افزایش املاح و ویتامین های موجود در آب و افزایش زمان خنک ماندن آب می شود. ظرف و ظروف سفالی دارای ست کامل ناهار خوری در تعداد مختلف می باشند و جهت سرو کردن غذاهای سنتی مانند دیزی و قورمه سبزی و همچنین چیدمان سفره هفت سین و شب یلدا بسیار مناسب هستند.

هنگام پخت غذا بهتر است که از ظروف سفالی بدون رنگ استفاده شود، زیرا در صورت استفاده از ظرف و ظروف سفالی طرح دار امکان دارد که شعله ی گاز به طرح ظروف سفالی آسیب وارد کند. ظروف سفالی مرغوب معمولا به رنگ آجری دیده می شوند و هر چقدر که رنگ این ظروف به آجری نزدیک تر باشد نشان دهنده ی زیاد بودن عنصر منگنز در گل و خاک به کار رفته در ساخت ظرف های سفالی می باشد.

تنوع در طرح های کاسه های سفالی

تنوع در طرح های کاسه های سفالی بسیار زیاد می باشد و این ظرف ها در رنگ های مختلف دیده می شوند. اما به طور کلی ظروف سفالی به دو صورت ساده و طرح دار در بازار موجود می باشند و از پیاله ها و ظروف سفالی بدون رنگ بیشتر جهت پخت غذا استفاده می شود.

پیاله سفالی برای سرو کردن انواع ترشی و سالاد و ماست بسیار مناسب است و این پیاله ها برخلاف پیاله های چوبی و مسی آسیب پذیر نیستند و نسبت به مواد غذایی اسیدی حساس نمی باشند. ظرف های سفالی طرح دار به دو صورت رنگ آمیزی می شوند و هر کدام از آن ها کاربردهای خاصی دارند. دسته ی اول توسط رنگ های اکرولیک رنگ آمیزی می شوند و این نوع ظروف سفالی بیشتر جنبه ی دکوری و تزئینی دارند وبرای سرو مواد غذایی خشک مانند میوه و شکلات و آجیل مناسبند و نباید مواد غذایی داغ در آن ها سرو شود و از بشقاب های سفالی این دسته به عنوان دیوار کوب در دیزاین خانه ها استفاده می شود.

دسته ی دوم به ظروف سفالی گفته می شود که توسط رنگ های لعابی رنگ آمیزی می شوند. رنگ های لعابی نسبت به درجه حرارت و دمای بالا مقاوم هستند و جهت سرو انواع غذاهای گرم و سرد می توان از آن ها استفاده کرد. در هنگام طراحی و رنگ آمیزی ظروف سفالی بیشتر از طرح های سنتی رنگارنگ مانند طرح ترمه و طرح چهره ی زنان قجری بر روی آن ها استفاده می شود و رنگ های مناسب جهت رنگ آمیزی این ظروف رنگ های قرمز ، زرد ، سبز و آبی می باشند.

ظرف های سفالی بسیار زیبا هستند و رنگ آن ها سبب ایجاد حس زندگی در محیط می شود. ظروف سفالی رنگ آمیزی شده بسیار حساس هستند و به سرعت دچار لب پریدگی و خراشیدگی رنگ می شوند. پس هرگز جهت شستشوی ظرف های سفالی از پودر ظرفشویی و سیم ظرفشویی استفاده نکنید و هنگام میل کردن غذا در این ظروف از برخورد محکم قاشق و چنگال با کف ظرف های سفالی خودداری کنید.

طریقه ساخت کاسه های سفالی

کاسه سفالی و دیگر ظروف سفالی جز اولین اختراع های بشر می باشد که انسان برای خورد و خوراک خود طریقه ساخت این ظروف را بعد از ظروف چوبی و سنگی کشف کرد ؛ به همین دلیل سفالگری یکی از هنر هایی با قدمت چندین ساله می باشد و همچنین یکی از زیبا ترین و کاربردی ترین هنر و صنایع نیز می باشد. در این صنعت از خاک رس استفاده میشود، زیرا که این خاک دارای چسبندگی بسیار بالایی می باشد .

کاسه ماست خوری 40 مدل جالب و زیبا قیمت عالی

در این مقاله قصد داریم به نحوه و طریقه ساخت ظروف سفالی مثل کاسه سفالی بپردازیم و با ذکر مرحله به مرحله کار، توضیح مختصری از هر مرحله را نیز بیان کنیم . به طور کلی سفالگران برای ساخت لوازم سفالی این مراحل را طی می کنند :

در مرحله اول باید گل سفال را که از خاک رس است آماده کرد. این گل از آب و خاک رس تشکیل شده است. نکته ای که در این مرحله اهمیت دارد این است که باید به زمان افزودن آب به خاک دقت داشته باشید تا گلی مناسب که نه رقیق باشد و نه غلیظ تولید کنید . چرا که هر کدام از این نوع گل ها مناسب نیست و گل باید بین رقیق و غلیظ قرار گیرد .

پس از آماده کردن گل رس باید آن را به طور کامل ورز دهید ، گل را مثل خمیر نان و یا شیرینی ورز دهید و با دست حباب های هوای بین گل را از بین ببرید .

بعد از به خوبی ورز دادن مرحله شکل دادن به گل می باشد که یکی از مهم ترین مراحل می باشد. فرم دهی به گل را باید زمانی شروع کنید که گل خود را به خوبی ورز داده باشید و گل قوام کافی را گرفته باشد . شکل دادن به گل می تواند به ۲ صورت بدون چرخ یا با چرخ صورت گیرد در روش بدون چرخ شما با استفاده از یکی ار ۳ روش فشاری ، فتیله ای ، صفحه ای باید کار کنید که توضیح آن از حوصله این مقاله خارج است ؛ اما سفالگری با چرخ که به نسبت مهارت بیشتری نیز می خواهد. معمولا کارهای پیچیده هنری از طریق سفالگری با چرخ صورت می گیرد .

در مرحله سفالگری چند نکته وجود دارد که به آنها حتما توجه کنید اول اینکه زمان فرم دادن همه جای ظرف را با دقت برسی کنید و همه جا را متوارزن و برابر کنید تا زیبایی و استحکام بیشتری به کار خود دهید . همچنین در حین کار حتما یک کاسه آب کنار خود قرار دهید تا در هنگام کار مدام دست خود را مرطوب کنید جون در غیر این صورت گل به دست شما می چسبد و هم گل خشک می شود .

بعد از شکل دادن به گل و آماده سازی ظرف دلخواه خود، زمان پختن آن ظرف فرا میرسد. اما قبل از آن بایدحتما بذارید ظرف کاملا خشک شده باشد و سپس پس از اطمینان از خشک شدن آن را داخل کوره قرار دهید که بسته به نوع ظرف و دما و درجه کوره فرق می کند .

بعد از پختن ظرف و خارج شدن از کوره مرحله لعاب کاری ظرف آغاز می شود که شما میتوانید برای زیبا تر شدن کار خود ظرف تهیه شده را به لعاب آغشته نمایید .

بعد از لعاب کاری عملا کار تمام شده اما شما میتوانید در صورت علاقه برای زیبا تر شدن ظرف خود آن را نقاشی کنید و طرح دلخواه خود را روی آن پیاده کنید و با سنباده کشیدن می توانید سطح آن را نیز صاف کنید .

این مراحل کلی تولید ظرف سفالی بود البته بدانید سفالگری نیز مانند تمامی هنر های دیگر به دست ورزیده و تمرین زیاد نیاز دارد که بتوان در این صنعت موفق شد و حتی به تولید انبوه ظروف سفالی دست سار نیز رسید .

خرید انلاین ظروف سفالی با قیمت مناسب

خرید انلاین ظروف سفالی همانند تمام کالا ها امروزه برقرار است و شما عزیزان به راحتی با سرچ در اینترنت و فضای مجازی و پس از اطمینان از معتبر بودن سایت، ظرف مورد نظر خود را در طرح دلخواه جستجو کرده و پس از پیدا کردن خریداری کنید و درب منزل خود تحویل بگیرید .

مشاهده سریع محصولات

درحال دریافت محصولات منتخب...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.